Centrum Serca Lumina Cordis
Logo

Pilna konsultacja kardiologiczna

(2x pomiar troponin, konsultacja, EKG, ECHO, leki)

Cel badania

Przezklatkowe badanie echo serca wykonuje się dla oceny morfologii serca, czyli jego obrazu anatomicznego, a także w celu oceny jego pracy.

Badanie to jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób serca: wad wrodzonych i nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, nadciśnienia tętniczego (ocena powikłań), nadciśnienia płucnego, chorób aorty, choroby wieńcowej, w szczególności oceny powikłań pozawałowych, oraz w wielu innych schorzeniach.

Wskazaniem do badania jest także diagnostyka: szmerów serca, duszności, bólów w klatce piersiowej, omdleń, oraz monitorowanie serca w trakcie leczenia chemio- i radioterapią w celu uniknięcia lub wczesnego wykrycia powikłań.

Przygotowanie do badania

Do badania nie jest potrzebne szczególne przygotowanie.

Opis i przebieg badania

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach lub na lewym boku.

W trakcie badania lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną aparatu posmarowaną żelem w różne miejsca klatki piersiowej (okna akustyczne) tak, aby uzyskać obraz serca w wymaganych projekcjach. W zależności od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta oraz wykrywanych patologii badanie trwa zazwyczaj od 15 do 60 minut.

Badanie w naszej placówce wykonywane jest nowoczesnym aparatem dedykowanym echokardiografii firmy General Electric – VIVID S6

Możliwe powikłania/zagrożenia

Badanie jest bezpiecznie i zasadniczo bezbolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej. Badanie można wykonywać dzieciom i kobietom w ciąży.